- Item No: MCA66-62-58
- Weight: 3.36kg
- Dimensions: 350.00mm x 165.00mm x 115.00mm
- SKU: MCA66-62-58
- UPC: 6009675084890
Available Options
Hollow Square Mortise Chisel Attachment

The Tork Craft hollow mortise chisel mortising attachment converts your drill press into a mortising machine. If your woodworking project calls for a number of mortise and tenon joints, you need to invest in a dedicated, hollow-chisel mortiser, with which you could crank out a number of clean mortises in a hurry.
If you don&t have space (or the budget) for another power tool, but have a drill press, there is another option. Almost all floor-standing drill presses can accommodate a hollow-chisel mortising attachment. This attachment will connect to your drill press in just a few minutes, and allows you to use hollow-chisel mortising bits in sizes from 1/4" to 3/4" in width.

This mortising attachments also include a stock hold-down, which connects to your drill press table. This hold-down will hold your stock (wood) firm when the square chisel is withdrawn from the stock. Using this attachment makes cutting mortises safer and quicker, so resist the urge to cut your mortises without it.
Advantages:
- Faster than a chisel by hand
- Consistent in size
- Strong joints
- Reliable joints
- Looks good
- Large glue surfaces enhancing the strength
- Convenient
Features:
- Drill press mounting collar secures the attachment firmly to the drill press.
- The attachment has support rods which connect the fence and the clamp system.
- The support base connects to the drill press table and helps to hold the material in place.
- Using this attachment makes cutting mortises safer and quicker Chisel holder bushings ensure that the chisel is aligned well with the drill bit.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Colour box |
| Package Dimensions | 350(L) x 160(W) x 110(H/T)mm |
| Package Weight | 3.4kg |
| Product Weight | 3.3kg |
| Material | Attachment: Cast iron |
| Support rods: Steel | |
| Collet size | 66mm |
| Reducing bushes | 52.5, 55, 58 and 60mm |
| Compatible hollow chisel mortising bit sizes | 1/4", 3/8", 1/2", 5/8" |
| Recommended tool/accessories | Drill press, Mortising bits, and square chisels |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Content | 1 x locator |
| 1 x press block | |
| 4 x fixing bolts | |
| 1 x fixed seat | |
| 1 x support base | |
| 2 x side positioning rods | |
| 1 x wrench | |
| 2 x fixed screw | |
| 1 x connecting rod | |
| 1 x 52.5mm drill sleeve (reducing bushing) | |
| 1 x 55mm drill sleeve (reducing bushing) | |
| 1 x 58mm drill sleeve (reducing bushing) | |
| 1 x 60mm drill sleeve (reducing bushing) |
YouTube Assembly demonstration of the hollow square mortise chisel